יקבים בטוסקנה

אחת מהסיבות הברורות להגיע לטוסקנה, היא לבקר ביקבים שבה. טוסקנה היא חבל ארץ מומחה ליינות ויקבים. יש אף אומרים שלא טיילתם בטוסקנה, אם לא ישנתם יקב כזה או אחר, או לחלופין אם לא ביקרתם ביקב. טוסקנה מתחלקת למספר אזורים עיקריים ליצור יין, העיקרי מבינהם והידוע וכן הפופלרי, הוא קיאנטי. קיאנטי ממוקם בין פירנצה לסיינה, ידוע באקלים מאוד נוח, הענב הדומיננטי של קיאנטי יהיה תמיד סנז'ובזה. אזור נוסף הינו מונטאלצ'ינו,  Monatalcino, עיר הנמצאת כ 40 ק"מ דרומית לסיינה, עיר השוכנת על גבעה וסביבה אדמות ראויות לגידול גפנים.

גפנים גדלו בטוסקנה עוד לפני שהאצטקים הגיעו לאזור, הם היו הראשונים. אדמת טוסקנה ומזג האוויר מעולים לגידול ענבים. במשך השנים כמובן גדלו מספר סוגי הענבים באזור והביאו ליצור יינות יחודים ונדירים. הענב הדומיננטי בטוסקנה כאמור יהיה סנז'ובנה, אחוז הכי גבוה בתערובת יינות טוסקנים יהיה סנז'ובנה, בנוסף לענב זה ישנם ענבים נוספים שגדלים בטוסקנה, אשר חולקים את תערובת, כמובן שקברנה סובניון, קאנאיולו  Canaiolo, קיליג'יאולו  Ciliegiolo,  ברונלו די מוטולסיאנו  Brunello di Motolchani ועוד.. רצוי להכיר את סוג היינות  " הסופר טוסקנים ", יינות אלו החלו את דרכם בשנות ה 70, כאשר יננים החלו מפיקים יין בדרכים חדשניות, חותרים נגד וקוראים תגר על חוקים והתקנים שנאכפו על היינות הטוסקנים המסורתיים. נוצרו היינות הללו, סופר טוסקנה, מיושנים בעץ אלון, יקרים ואיכותיים עד מאוד. יינות כמו ססיקאיה, טיננלו.

טוסקנה ידועה בעיקר ביינות האדומים המשובחים של אשר חובקים עולם, שניים מהפופלרים ביותר הינם, קיאנטי וקינטי קלאסיקו, כמו כן אין להתעלם מהיינות הלבנים המעולים של טוסקנה, אחד מהם אשר נמצא בעיירה יוצאת דופן, נקודת ציון חובה בטוסקנה, היא עיירת  San Gimignano שמתמחת ביינות לבנים וגולת הכותרת הוא  Vernaccia di san Gimignano. יין לבן נוסף חשוב הוא Bianci d'Elba אשר מיוצר על האי  אלבה, הידועה כמקום מושבו של נאפוליון בגלות הראשונה שלו בשנת 1814.

אדמה בטוסקנה

טוסקנה היא מקום יפיפה באביב האדמה מכוסה בגוונים של ירוק, בימיי הקייץ החמים באזור מקבל צבע זהוב נוצץ ומזמין ובסתיו אפור רומנטי. הביקורים ביקבים ניתנים בכמה אפשרויות, קצת שונה מהדרך בה מבקרים ביקבים בארה"ב, בארה"ב בדרך כלל קופצים לבקר באחד מהיקבים על אם הדרך, בטוסקנה יותר מומלץ לתאם סיור ביקבים מראש, סיור עם מדריך, טעימת יינות, שיטוט בין גפנים ובנופים עוצרי נשימה. עם זאת כן אפשרי לטייל באופן ספונטאני, סעו בדרכים הנהדות של טוסקנה וראו שלטים המציעים את המוצרים הבאים : Vendita Diretta מכירה ישירה, או  Degustazioni טעימות. ניתן להכנס ליקבים אלו, להנות מאווירה ומטעימות, קחו בחשבון שלאחר מספר טעימות, יוציאו לכם חשבון. בנוסף ישנם בטוסקנה " אנוטקה ", אלו חנויות יין ואו בר יין, במקומות אלו תוכלו לטעום יינות טוסקניים ואף לקבל המלצות על יקבים.

טוסקנה משתרעת על כ 22993 מ"ר של אדמה. כ 64,000 דונם של יקבים. טיול בטוסקנה עם רכב וסביבכם צבעים בגוונים שונים, יקבים, יחד עם עיירות ומגדליי ימיביינימים, זהו אחד מהפעילויות היותר מרשימות אשר ניתן לעשות בטוסקנה. בעת הנסיעה תוכלו לראות את גווני האדמה משתנה, מחום לחום בהיר, אפור, אדום ואף צהוב. אדמות אלו מלאים במינרלים וכל צבע מאפיין יינות עם אופי שונה :
סידן פחם ואדמת חוואר - מינרלים וסלע משקע כימי, רך וסופח מים, מספק יינות איכותיים המתיישנים היטב, חומציות נמוכה, נינוחות עזים ומרובה בסוכר.
שטח עשיר של חרסית יותא מ 60 אחוז - קרקע ומינרל מקבוצת החרסית, מספר יינות ענבים אדומים, הצעים עזים, יינות מורכבים, אלכוהול עשיר.
שטח של חוואר עשיר בברזל - 50 אחוז סידן, 50 אחוז חימר, יינות איכותיים.
סידן פחם ושטח חול - איזון בין נינוחות וטעמים, יינות צעירים בדרך כלל ואיכותיים.

אדמה ברזל עשירה אדומה תספק יין באיכות טובה.
אדמה אפורה, עשירה בחוואר אשר סופג את המים מספקת יינות עם צבעים חזקים וענבים מורכבים.
אדמת כבול צהובה, סלעי ונקבובי, ממשקעים, או מוצא וולקני, בעיקר נינוחות לענבים וליינות.

אקלים בטוסקנה

האקלים מטוסקנה נוטה לכיוון ימי ולא יבשתי, זאת מכיוון שמרכז איטליה בכלל, לא נחשבת רחוקה מהים, המרחק מהימים הוא כ 30-40 ק"מ שזה לא נחשב להרבה, כמו כן בין הימים למרכז איטליה, במקרה זה טוסקנה ישנן גבעות, אבל הן בסדר גודל של לא גבוהות במיוחד, כך שהאקלים בטוסקנה בהחלט נוטה למזג אוויר ימי. היות מזג האוויר בקייץ חם ובחורף מתון, זה מתאים לגידול הענב הדומיננטי בטוסקנה, סנז'ובזה, כמו כן את הענב לרוב יגדלו על הגבעות. הענבים שיגדלו באזורים הנמוכים לרוב יהיו פחות אינטנסיבים.

כאמור, ענבי סנז'ובנה נוטים לגדול על הגבעות, עם זאת אין להתעלם מחלק מהיינות הסמלים של טוסקנה כמו,  Bolgheri ו  Sassicaia , אשר ממוקמים ב Bolgheri אשר במערב טוסקנה ומספקים יינות נהדרים עקב מזג אוויר שנקרא  Microclimate, שמשי, יבש עם רוחות. רצוי לציין שהענבים הגדלים שם אינם מאופיינים כטוסקנים בלבד, אלא בינלאומיים, קברנה, מרלו, קברנה פרנק ופטיט ורדו.

לגבי ביקורים בטוסקנה, העמקים יהיו יותר חמים מאשר הגבעות, או ההרים. אפריך, מאי, אוקטובר ונובמבר הינם חודשים טובים לבקר בטוסקנה, אלו חודשים שטופי שמש, אך עם ישנה אפשרות לגשם בעיקר באוקטובר נובמבר, מזג האוויר נוח לטייל בו. החורף גפ כן יהיה שטוף שמש, אך בלילות יהיה קר במיוחד בהרים. כמובן שחודשי יולי אוגוסט יהיו החמים ביותר, לעיתים חם מאוד, מעל 30 מעלות. ביוני ובספטמבר יהיה חם, אך נסבל.

קיאנטי

אזור קיאנטי הוא אולי האזור המבוקש והיפה ביותר בטוסקנה. מכל העולם מגיעים מבקרים לקיאנטי, את הפופולריות ניתן ליחס ליין קיאנטי הנודע בכל העולם. הגבולות של קייאנטי יהיו בצפון פירנצה, בדרום סיינה, מזרח תהיה עיירת  Valdorona ובמערב Val d'Elsa. קיאנטי הוא לב אזור טוסקנה, הנופים מרהיבים של כרמי ענבים, מטעי זיתים, מגלי ארמונות ועיירות עתיקות יפיפיות.

כאשר מדרימים מפירנצה תגיעו לעיירת רחוב, סטראדה אין קיאנטי, ממשכיכים דרומה כרמי הגפנים התרבו וכך גם היקבים, תוכלו לראות לצידיי הכביש שלטים המזימנים לטעימות יין. עיירת גראווה אין קיאנטי שכרמים רבים סובבים אותה.

כאמור קיאנטי הוא המפורסם ביינות איטליה, קיאנטי זכור לנו תמיד כיין עם סלסלת הקש, זאת נקראת פלסקו, כיום בודדים היינות הקיאנטים המוצגים כך, רוב הבקבוקים הינם רגילים מודרנים. אזור קיאנטי מחולק לשמונה תתי אזורי יין, כאשר המקורי הוא קיאנטי קלאסיקו וגם היין המבוקש יותר. קלאסיקו ידוע בתוויית התרנגול השחור עליו. היין הקיאנטי השני בפופלריות שלו יהיה רופינה. כאמור הענב הדומיננטי תמיד יהיה סנז'ובזה והוא חייב במינימום של 75-80 אחוז מהבלנד, תרכובת של הענבים ביין.

ברונלו די מונטלצ'ינו

מהאזורים היוקרתים והמוקשים לגידול ענבים ולהפקת והפצת יינות בטוסקנה. היינות באזור מחוייבים ליהיות 100 אחוז סנג'ובזה ולהתיישן לפחות 4 שנים לפני הפצתם, זאת לפי התקן וכדי שיהיו רשמיים להקרא  Brunello di Montalcino. האזור נמצא כ 60 ק"מ מדרומית לסיינה, על גבעות סביב עיירת מונטלצ'ינו. מייצריים יינות מאוד אלגנטים, עוצמתיים ומתיישנים היטב.

נובילה דה מונטפולצ'אנו
עיירה הממוקמת מזרחית למונטלצ'ינו, המחוז השלישי והקטן בטוסקנה. יין מצוין שבעברו היה מאוד פופלרי. כיום מקובל גם כן, התקן של DOCG, סוג של הכלאה בין קיאנטי לברונלו אם תרצו..פחות חומצי מקיאנטי, גוף בינוני. בהחלט מומלץ לבקר באזור. לפרטים וקריאה נוספת על  Vino Noblia di Montepulciano.

כמה מבתי החווה, הוילות והמלונות בטוסקנה יושבים ממש בצמוד ליקבים המומלצים ביותר בטוסקנה, חלק מהמלונות המיוחדים מפעילים גם יקבים בעצמם, רוצים לקבל מאיתנו המלצה על וילה או מלון בטוסקנה עם קירבה ליקבים, השאירו לנו פנייה בטופס המצורף, נשמח לעזור בחיפוש, המלצה וגם בהזמנה.