קיאנטי

כאמור קיאנטי הינו לב טוסקנה. מטיילים שיגיעו לטוסקנה יגיעו ברובם לקייאנטי. מלבד היותן אזור אשר מפיק ומפיץ יין מעולה זה מאות בשנים, האזור עצמו יפיפה. האזור משתרך בין פירנצה וסיינה, משני עברי הסטראדה קיאנטיג'אנה, או כביד SR222, כאשר תטיילו באזור לווה אתכם נוף מרהיב של כרמים, מטעי זייתים, עיירות עתיקות, מגדלים וכו..  נסיעה על הסטראדה, היא נסיעה רגועה ואיטית, אף בימות הקיייץ המתויירים כאשר הכביש עמוס. לצידיי הכביש תוכלו לפגוש עיירות כמו סטראדה אין קיאנאי, גרווה Greve שזו עיירת שוק, מדרחוב, בתי קפה, חנויות. ממערב לגרווה ישנה עיירת פסיניאנו למי שמתעניין באומנות, ובהמשך SR222 תפגשו עיירות הרריות יותר, ביניהן קאסטילה אין קיאנטי. מסביב לכל העיירות הללו ישנם כרמים, אשר לחלקם תוכלו אף להכנס ולטעום יינות.

יינות קיאנטי הם מהידועים והמבוקשים בעולם, היינות מתגאות במספר ענבים עיקרים שהראשון ודומיננטי יהיה ענב הסנז'ובזה, בשביל ליצור יין קיאנטי חובה שבתערובת של היין יהיה 70-80  אחוז מענב זה. את המתכון יצר המאה ה 19, הברון  Bettino Ricasoli והוא שבעים אחוז סנז'ובזה, חמישה עשר אחוז  Canaiolo וחמישה עשר אחוז  Malvasia Bianco, כמובן שמתכון זה יכול להשתנות, כל עוד הענב הדומננטי כאמור יהיה סנז'ובזה.

מושגים :

Vino Da Tavola - VDT
יין כלליים ברמה הנמוכה ביותר, אין הרבה חוקים שחלים על היין, פשוט וכך גם המחיר.

Vino a Indicazione Geogrfica Tipicia - IGT
יינות מאזור מסוים, איכותיים, אך לא בעלי חוקים חמורים כמו השניים הבאים.

Vino a Denominazione di Origine controlla - DOC
יינות ברמה גבוהה, אזור מוגדר ליצור היין ונעשה ומפורח תחת חוקים, אחד החוקים למשל, על הבקבוק יצוין שם היקב, אך לא שם הענב. Doc הוקמה ב 1960 כדי להחיות את היין הקיאנטי שהיה במשבר, מאז כמובן האיכות השתפרה ומשתפרת.

Vino Denominazione di Origine Controlla a Grantita - DOCG
יינות מאוד איכותים, חוקים החלים על ה Doc בנוסף לחוקים אחרים כמו למשל שהיין צריך לעבור ועדת טעימות לפני שמבוקבק.

chianti classico
יין קיאנטי קלאסיקו הינו היין המפורסם ביותר באזור טוסקנה, מתגאה שזכה ביינות מקטגוריית  DOCG אשר מייצר. האזור של קלאסיקו הוא האזור המקורי של הפקת יין בקיאנטי וזו משמעות השם, היותו עתיק ומקורי. אזור קלאסיקו מתהדר בתנאים נהדרים לגידול ענבים, אם זה ה Microcliamtes , אזורים קטנים המיועדים לגידול, אם זה הגובה של האזור, שהוא מעל פני הים ואופייני במזג אוויר קריר יותר, מה שמאפשר לענבים ליהיות יותר זמן על האשכול וכך הענב מקבל אופי דומיננטי יותר וכמובן האור היחודי של אזור הקלאסיקו. היין עצמו מתאפיין בצבע אדום חזק, ארומה של פרחים כאירוס וסיגליות, הטעם יתאפיין ב  Black cherry, כמובן שהניתוח הזה הוא גס ולכל יין יהיה היאונסיים ייחודים לו.

הקיאנטי הקלאסיקו מעוטר בתווית התרנגול השחור, אגדה מספרת על שני אבירים אשר אחד יצא מפירנצה והשני מסיינה כדי לקבוע את הגבול בין שני הערים. השריון של זה מפירנצה היה מעוטר בתרנגול שחור, כמו כן האביר מפירנצה היה מהיר יותר והגבול נקבע בעיירת Fonterutoli הקרובה יותר לסיינה. עקב כך הוחלט שסמל החבל יהיה לתרנגול שחור.

לקיאנטי קלאסיקו שבעה " בני דודים " , תתי אזורים של קיאנטי :

Chianti Colli Aretini
קיאנטי קולי ארטיני הינו אחד מתתי האזורים של קיאנטי, טוסקנה. היקבים נמצאים באזור Arezzo ו  Arno Valley. כאמור הענב הדומיננטי של קיאנטי הינו סנז'ובזה, אזי גם הנ"ל הינו בעל שבעים אחוז + Colorino + Canaiolo ולעיתים גם קברנה סוביניון ומרלו.  Chianti colli מתאפיין בגוף קל, הרגשה של חומציות והינו קל לשתיה. לאזור אין תקן DOCG כשלעצמו כמו של קלאסיקו, אך עם זאת, ניתן להוסיף על תווית הבקבוק את התקן.

Chinati Colli Fiorentini
קיאנטי קולי פיורנטיני ממוקם על גבעות פירנצה. מכונה גם Cafe-Style Wine, זאת בגלל שניתן למצוא אותו במסעדות באזור. הייקבים נמצאים לאורך עמק Arno ונהר  Pesa, כמו כן גובל עם אזור קיאנטי קלאסיקו. זהו יין עדול ונינוח, עם ארומה וטעם פירותי. כמו היין הקודם גם לנוכחי אין את התקן DOCG כשלעצמו, אך כן ניתן להשתמש בתקן על תוויות הבקבוקים. שבעים אחוז סנז'ובזה + Canaiolo+ colorino המקומיים בנוסף לאפשרות קברנה סוביניון ומרלו.

Chianti Rufina
קיאנטי רופינה הוא היין השני הפופלרי והמבוקש בקיאנטי אחרי הקלאסיקו. ממוקם על גבעות שמעל נהר  Sieve, מזרחית לפירנצה. נחשב לתת אזור קיאנטי הקטן ביותר. אזור רופינה אידאלי לגידול ענבי סנז'ובזה, בשל הקיץ החם והארוך, אדמה מצוינת והגובה, כ 400 מטרים מעל פני הים. פחות עוצמתי מהקלאסיקו, אך עם זאת, יין אלגנטי המתיישן היטב, טקסטורה נהדרת ופיירותי. כמו היינות הקודמים גם ל  Rufina אין התקן DOCG משל עצמו , אך כן רשאי להשתמש בתקן על תווית הבקבוק. שבעים אחוז סנז'ובזה בנוסף לענבים המקומיים  Colorino ו  Canaiolo.

Chianti Colli Sensei
קיאנטי קולי סנזיי, נחשב לאזור הגדול ביותר מתתי האזורים לגידול יין בטוסקנה, ממוקם בסביבת העיר סיינה ומגיע אף לעיירת סאן ג'ימג'ינאנו, העיירה הנהדרת עם 14 המגדלים. הענב הדומיננטי הלא הוא סנז'ובזה, איתו במערכה באחוז נמוך יותר הענבים המקומיים Canaiolo ו colorino, כמובן שלעיתים התווספו גם ענבים בינלאומיים כמו מרלו וקברנה סוביניון. תווית האיכות  DOCG לא משוייכת לאזור, אך כן ניתן להתשמש על תווית הבקבוק.

Chianti Colline Pisane
תת אזור נוסף מאזור קיאנטי, ממוקם דרומית מזרחית לפיזה, סביב עיירת  Casciana Terme במערב קיאנטי, טוסקנה. קיאנטי פיזאנה ידוע ביינות הקלילים והעדינים יותר. צבע אודם אדום, ארומה של סיגליות, טעם פירותי. כאמור 70 אחוז סנז'ובזה, לאזור אין התקן איכות DOCG, אך כן רשאי להשתמש.

Chianti Montespertoli
תת אזור קיאנטי החדש ביותר, הצטרף לקבוצה ב 1997, לאחר שהופרד מתת אזור Colli. ממוקם על גבעות  Montespertoli, פרובינצה של פירנצה. מונטספרטולי הינו אזור מצוין לגידול וטיפוח של ענבי סנז'ובזה, אקלים נהדר, אדמה פורייה. כאמור 70 אחוז סנז'ובזה. התקן האיכות DOCG, על בסיס אותן רעיון של תתי אזורי קיאנטי הקודמים.

Chianti Montalbano
קיאנטי מונטאלבאנו, יקבים הממוקמים בגבעות Prato, אשר במערב לפירנצה ודרומית ל Pistoa, הגבעות משמשות כם ליינות  Carmignano. כמו כן היקבים נמצאים ליד עיירת  Vinci, בה ליאונרדו דה וינצ'י התגורר. 70 אחוז סנז'ובזה, בנוסף ענביי  Canaiolo וענביי  Colorino המקומיים. התקן האיכות  DOCG לא קיים באופו רשמי באזור אבל כן ניתן להשתמש על תוויות הבקבוקים.

קצת היסטוריה :

האזור היה מיושב עוד מימים ימימה, האצטקים ואף לפני כן, האימפריה הרומית, המושג קיאנטי נתבע כאשר פירנצה הקימו את " הליגה הקיאנטית ", זאת כדי להתמודד מול סיינה. הליגה הקיאנטית הייתה סביב הכפרים  Castellina, Gaiole ו  Radda. הליגה חדלה מפעילות כאשר סיינה ירדה מכוחה במאה ה-16. ב 1716 דוכס טוסקנה, מדיצ'י קוזימו ה-III, קבע באופן חד משמעי שהאזור יהיה ויקרא קיאנטי ויהיה מיועד גם ליצור גפנים יוחדיים לאזור. האזור התייחס לגבעות סביב העיירות הנ"ל.

במאה ה -19 הברון בטינו ריקאסולי, יליד פירנצה ותחתיו היו מספר תארים רמיי מעלה של העיר. הברון קבע את מתכון קיאנטי דאז, והוא 70 אחוז סנז'ובזה, 15 אחוז קאניולו ו 15 אחוז מלוואזיה ביאנקה. בשלהי המאה ה 19 החלו מהפכות כלכליות לשנות את אופן הדרכים, מגפת פילוקסרה מצאה את עצמה מרחפת מעל אירופה, אחו לא קיפחו על אזור קיאנטי. גידול גפנים נפגעו, ייננים יצאו לעבוד בארצות אחרות.

1932 אזור קיאנטי מחולק לשבעה תתי אזורים, נסיונות שונים לחידוש האזור, כמו שיבוט הענב סנז'ובזה וכו.. ב 1950 קיאנטי במצב לא טוב. ב 1967 החלו בקיאנטי להשתמש בהתקני איכות DOC, מה שהעלה את הפופלריות של האזור, כמו כן יקבים רבים בטוסקנה שאפו להכנס תחת אזורים אלו. בשנות ה 70 זן חדש טוסקני נולד, הוא  " הסופר טוסקנים ".

סופר טוסקנים

זן חדש של יינות טוסקנים, בשנות השבעים של המאה ה 20, קבוצה של יננים החלו לשנות את הסדרי יצור היין, אם זה למהול אותם, או ליישן אותם בדרכים חדשניות, קראו תיגר על ההתקנים המסורתיים. היינות שנולדו לא יורדים ברמתם מהיינות המסורתיים, אף חלקם עולים על הישנים, יין באיכות גבוהה, כמו ססיקאיה וטיננלו. אם זאת הטוסקנים פחות מרוצים מהעניין עקב אובדן הזהות. הסופר טוסקנים נחשבים יינות שולחן למרות האיכות הגבוהה שלהם, זאת בשל העדר תו התקן המצביע על איכות, DOCG.

זקוקים לעזרה בחיפוש או המלצה על בית או וילה באיזור קיאנטי בטוקסנה, השאירו לנו פנייה ונשמח לעזור, השרו ללא תשלום