פירנצה

ברוכים הבאים לפירנצה. פירנצה היא מהערים היפות בעולם לכל הדעות, ממוקמת בחבל ארץ טוסקנה בחלק הצפוני של האזור. מדובר על עיר מאוד משמעותית בחיי האנושות, אחת מהדוגמאות לכך היא שבפירנצה נולדה תקופת הרנסאנס. המאות ה-14 עד המאה ה-17, ( תאריכים ונתון ששנויים במחלוקת, אך זו בהחלט הדעה המקובלת ). כאשר תגיעו לעיר תחושו בכך באופן מידי, הגגות האדומים, הגשרים על הנהרות, הכיכרות, הפסלים של מיטב האמנים דאז, האדריכלות. פירנצה היא בירתה של טוסקנה ובעבר הייתה גם לבירת איטליה לתקופה קצרה.

ראו למעלה מ 690 מלונות בפירנצה ללא עמלות הזמנה : לחצו כאן

מלבד היופי של העיר והרומנטיות שהעיר משרה, ישנן הרבה סיבות להגיע לפירנצה, ישנן גלריות, כיכרות, פסלים, זו עיר תרבותית, כך הייתה מאז הקמתה. גלריית אופיצי  Galleria degli Uffizi, בה תוכלו לצפות באוסף אומנות של רנסאנס איטלקי, את האוסף הוריש לעיר אחרון מבני משפחת מדיצ'י. תוכלו להנות מהרובע שבין סנטה מריה נובלה לבין נהר הארנו, שם תחנת הרכבת נמצאת, ארמונות מהמאה ה 15 ורחוב הקניות המצוין ויה טורנבואני. תוכלו להנות מהפסל המפורסם בעולם המערבי, זה פסל דוד של מיכלאנג'לו. כיפת הדואמו, כיכר סנטה קרוצ'ה ועוד ועוד.

המרכז ההיסטורי של פירנצה, הינו שטח יחסית קטן אותו תוכלו לחצות מקצה אחד למשנהו בחצי שעה. במרכז ההיסטורי נמצאת אחת מהיצירות המופת של פירנצה, הדואמו, או קתדרלת סנטה נריה דל פיורה. מבנה יוצא דופן במיוחד, הכיפה, אשר ללא ספק אחד מההישגים האדריכלים הברוכים יותר דאז. מדובר על מבנה שהחל ב 1296 ע"פ תכנונו של ארנולפו דה קאמביו, הבנייה נמשכה, במאות ה 15 וה 15, והיו מעורבים כתריסר אדריכלים.  הדגם הראשון של הכיפה תוכנן ב 1366 ע"י נרי דה פיורואנטי ככיפה הגדולה בעולם, ב 1418 הגיע העת לבנות את הכיפה, אך העוסקים בדבר נשארו פעורים ובסימן שאלה לגבי העניין. פתר את הבעיה פיליפו ברונסלקי, אדריכל שזכה בתחרות תכנון הכיפה, השקיף על הנעשה כ 18 שנה, הכיפה נבנתה, משקלה כ 37,000 טון, כ 4 מיליון לבנים, האדריכל בשביל זה נאלץ להמציא מנופים ועגורנים שהיו לפלאים הנדסיים. בקיצור ולעניין, זהו אחד המומומנטים הכדאים לצפות, ניתן גם לעלות לכיפה ולהשקיף על פירנצה.

להסתובב בפירנצה כדאי ברגל, הן כדי לחוות את העיר המופלאה הזו על בשרכם והן כדי שנהיה יותר ירוקים, ( איכות הסביבה ) עם זאת אם הינכם מתעייפים מהטיול, תמיד תוכלו לקפץ על אחד מהאוטובוסים החשמליים הקטנים המסתובבים המרכז. לגבי רכב, בהחלט לא מומלץ בתוך פירנצה. בפירנצה יש הרבה מאוד יצירות אומנות, לנסות להכיל את כולן בטיול אחד, על סף הבלתי אפשרי, מה גם אתם לא רוצים לשבוע מהעניין, אלא להשאר עם טעם של עוד, רעבים וצמאים לעוד תרבות וידע. אל תהססו להתיישב באחד מבתי הקפה שמקיפים את הכיכרות, או ברחובות, שבו, תנוחו, שתו קפה, או משקה קהל ותהנו מהאווירה ומהעוברים והשבים, זה חלק מהעניין. הזמן הכי נכון לבקר בפירנצה זה באביב ובסתיו, חמים ביום וקריר בליל, ישנה תיירות אך, סבירה. ביולי אוגוסט החום הינו בלתי נסבל ומאוד תיירותי.

פירנצה היסטוריה :

פירנצה נוסדה כעיר רומית בשנת 80 לפנה"ס, נבנתה ע"י הגנרל לוסיוס קורניליוס סולה, מטרת העיר, מקום מגורים לחייליו הפורשים של הנ"ל. העיר נבנתה לצידיו של נהר ארנו. פירנצה נבנתה בסגנון מחנה צבאי, ( לא פלא.. ) אשר המרכזה כיכר הרפובליקה וכל הרחובות מתנקזים אל הכיכר. האזור נבחר גם עקב איכות האדמה. די במהרה העיר הפכה לפופולרית, בשל מיקומה האסתרטגי בין רומא לצפון איטליה, על דרך שנקראת  via cassia. עם זאת במאות הבאות סבלה פירנצה עקב מלחמת ה  Ostoghothic ( שבטים דרמנים ) נגד הביזנטים.

השלום שב אל מיקומו בשלום, זאת במאה ה- 6 לאחר כיבושם של הלומברדים, ( שבטים גרמניים ), בשנת 744 נכבשה ע"י הקרולינגים, ( גם שבטים גרמניים ). בתקופה זו פירנצה שוב מתפתחת ומשגשגת, זאת לאחר התקופה הקשה בעת המלחמות הביזנטים ואסטוגוטים. לאחר שהוגו הגדול, מרקיז טוסקנה, עבר לעיר בשנת 961, העיר החלה לשגשג בשנית. ב 1013, איד מדוגמאות לשגשוג, נבנתה הביסיליקה של סן מיטאלו אל מונטה. 1293 נחקקו  " חוקי הצדק " , זאת במטרה להעצים את השלטון ע"י עונשים כבדים לפשעים מסוימים.

1348 מגפת " המוות השחור " פוגעת קשות בעיר. 1378 נסיון כושל להפיל את השלטון ע"י גוזזי הצמר. לאחר הדיכוי הועלתה לשלטון משפחת אלביצי, אשר היו שליטים אוליגרכים על פירנצה בין השנים 1382-1434. משפחת אלביצי נייתנ לאויבים מושבעים למשפחת מדיצ'י.

מדיצ'י - משפחת מדיצ'י, הייתה למשפחה רבת עוצמה מהמאה ה 13 עד המאה ה 17. בין השיגהם : שלושה אפיפיורים, אנשי אצולה בריטית וצרפתית, שתי מלכות צרפת וכמובן שליטי טוסקנה ופירנצה בפרט. קוזימו דה מדיצ'י היה לשליט פירנצה בין השנים 1537 ל 1574, חיזק את מעמדו להאחר מותו של קודמו אלסנדרו דה מידצ'י, חיזק את בית מדיצי לדורות, תמך בעולים החדשים של האזור, מה שנתן לו כוח רב, מקורב לבנקאים ולאפיפיורים מה שחיזק את מעמדו. היה ידוע באהבתו לאומנות והשקיע חלק ניכר ממשאביו לכך, הקים את גלריית אופיצי, שנחשב למוזיאון מהעתיקים והחשובים.

בנו של קוזימו פיירו היה להצלחה וכך גם נכדו לורנצו, האחרון תרם רבות לאומנות פירנצה, הן היותו פטרון של אומנות והן היותו מוסיקאי, הוא הזמין יצירות מגדולי האמנים דאז ובכלל, דה וינצ'י, מיכלאנג'לו ובוטוצילי, כמו כן הזמין מוסיקאים רבים לעיר. לאחר מותו של לורנצו ב 1492, לקח את מקומו בנו, פיירו ה II,  זה קטע את מסעם של בית מדיצ'י לעת עתה... זאת לאחר שמלך צרפת צ'ארלס ה VIII, החל כובש את צפון איטליה ותדפק על דלתות פיזה ופירנצה, פיירו II, נכנע למצב.

הרפתקותיהם של משפחת מדיצ'י לא הסתיימו, הנזיר ג'ירולאמו סבונארולה יצא נגד משפחת בניצ'י והאשימם בין השאר בניוון, אך הנזיר הושתק לאחר שפצה פיו נגד האפיפיור אלכסנדר ה VI, הנזיר לא התמיד במצב והמשיך להטיף, הנזיר מצא את עצמו נשרף חי באחת מהכיכרות הפופלריות של פירנצה,  Piazza della Signoria. 

מקיאוולי, ניוקלא מקיוואלי מההוגי דעות, סופרים החשובים בהיסטוריה, עוד בהיותו בחיים. ההשפעה שלו על העולם הפוליטי חשובה עד מאוד, כמובן שמדובר על ספרו "הנסיך ". מקיאוולי היה בן פירנצה. הוא המשיך את פעילותו בפירנצה ב 1494 לאחר סילוקם של בני מדיצ'י. האחרונים שבו לשליטה על העיר ב 1512 ומקיאוולי מפוטר ומאושם בקונספיקציה, עונה ונידון למוות. לבסוף ניתנה לו חנינה. כמו כן
ב 1520 נתבקש משליטי פירנצה, בני משפחת מדיצ'י לכתוב ספר, ההיסטוריה של פירנצה.

1737 השתלטות דוכס לוריאן על טוסקנה והפיכתה של פירנצה לחלק ממלכת אוסטריה, כמו כן הכחדת שושלת מדיצ'י. 1807 העיר מסופחת לצרפת. 1861 הופכת להיות פרובינציה של איטליה. ב 1865 בגאון, פירנצה הופכת לבירתה של איטליה, עקב כך פירנצה עוברת שינויים פיזים, הורסים רחובות ומבנים מימי הביינים והחלו בבניית מבנים עכשווים יותר, זאת כדי להעצים את כוחה של פירנצה. העיר הייתה לבירה רק ל 6 שנים, לאחר מכן התואר הועבר לרומא.

במאה ה 20 גידול ניכר בפירנצה, פיתוח של תעשייה ומסחר, וכמובן תיירות, העיר כבר רבת בשנים עם היסטוריה יוצאת דופן ואריכטקטורה, מושכת אליה יותר ויותר תיירות. העיר סופגת מהלומה נוספת, בעת מלחמת העולם השניה כאשר הגרמנים כובשים את העיר, זה ב 1941-1943. גרמניה הנאצית, כגרמניה הנאצית שרפו רצחו. כאשר הבריטים מתקדמים לעבר העיר, הגרמנים מפוצצים גשרים, היסטוריה של שנים נהרסת, מלבד גשר אחד, אשר שוכנעו לא להרסו בשל ערכו ההיסטורי, זה  Ponte Vecchio, כמו כן הגשר ידוע עקב ההתי מגורים עליו, כאילו ממשיך את העיר.

אטרקציות בפירנצה :

גלריה אופיצי  Galleria degli Uffizi
גלרייה מאוד מפורסמת, אנשים באים מכל העולם בשביל להכנס ואף עומדים בתור זמן לא מבוטל. אוסף אדיר של אומנות רנסאנס איטלקית שהוריש, אחרון בני משפחת מדיצ'י. גלרייה מהעתיקות בעולם. בנייתו של הבניין הושלם ב 1560 לבקשתו של קוזימו מדיצ'י, בהתחלה שימש כבניין למשרדים. המבנה נחשה מבחינה אדריכלית למרשים מאוד. תוכלו לראות יצירות של רפאל, דה וינצ'י, מיכלאנג'לו, פיקו דלה פרנצ'סקה, בוטצ'ילי ועוד..
זמנים :
שלישי עד ראשון - 8:15-18:50
ימי שני סגור, 1 לינואר ו 25 לדצמבר סגור.
ראו מפה :

הצג מפה גדולה יותר

כיפת הדואמו
כאמור אחת מהאטרקציות המרשימות ביותר בעיר, יצירה הנדסית גאונית של ברונלסקי. הקתדרלה של פירנצה, מהקתדרלות היפות בעולם. מומלץ מאוד לבקר.
ראו מפה :

הצג מפה גדולה יותר

 

" דוד " של מיכלאנג'לו  
הפסל מהחשובים בעולם המערבי, יצירת מופת אשר המקורית נמצאת המוזיאון האקדמיה ושני העתקים אשר נמצאים, 1. כיכר סניורה, העתק עשוי משיש  2. כיכר מיכלאנג'לו, העתק עשוי מברונזה. חובה לבקר לפחות באחד מהם.
ראו מפה ( מוזיאון ) :

הצג מפה גדולה יותר

 

זקוקים לעזרה בחיפוש או המלצה על מלונות בפירנצה, צוות אתר טוסקנה ישמח להעמיד לרשותכם את היעד וההמלצות שלנו על בתי מלון בפירנצה ובכלל במחוז טוסקנה, השאירו לנו פנייה בטופס המצורף ושנלח לכם קישורים למלונות מומלצים עם אפשרות להזמנה עצמאית באינטרנט ללא עמלות תיווך.

ראו גם את : ברצלונה | ראו גם מלונות בפירנצה