ברונלו די מונטלצינו

ברונלו די מונטאלצ'ינו הינו אחד מאזורי יקבים הפופלרים יותר בטוסקנה. מהיינות המפורסמים והיקורתים יותר. היקבים נמצאים סביב באזור הררי סביב עיירת מונטלצ'ינו, כ 30 ק"מ דרומית לסיינה, היינות עשויים מסנז'ובזה. השם Brunello נובע מהשם  " Little Dark one " , מתייחס לענסי סנז'ובזה גרוסו Grosso הגדלים באזור.

האיזכור הראשון של של היינות הנ"ל הוא במאה ה-14, אך רק לאחר 1870 ( אחדות איטליה ), התקבל היין שאנו מכירים היום, מאה אחוז ענביי סנג'ובזה. יינות ברונלו די מונטאלצ'ינו שופרו מרוד הן ביכולת העשייה והן בטעם, זאת, תודות ל Ferrucccio Biondi-Santi, זה חייל משוחרר מצבאו של הגנרל גריבלדי, ( מהגנרלים הידועים בכל הזמנים שתמך ופעל לאחדות איטליה ). Biondi-Santi עבד ביקב של סביו, עד אז בתקופה הזו היה נהוג להתסיס ענבים לבנים ואדומים, ביונדי שינה זאת כאשר החל להתסיס, תסיסה כפולה ענביי סנג'ובזה אדומים בלבד, כמו כן החל ליישן את היינות בחביות עץ, פעולות שהפכו את היין ל " טהור " יותר, רענן ופירותי יותר.

היין קיבל תאוצה והחלו להבין שמדובר ביין מצוין, הפעולות של הנ"ל השפיעו על היינות באזור ובכל טוסקנה. 4 יקבים היו תחת  Biondi-Santi, ב 1988, 1891, 1925 ו 1945, בשנת 1960 היו באזור כ 11 יקבים, 1980 קיבל את התקן האיכות DOCG, כיום מדובר על סביבות ה 200.

כדי לשמור על התקן  DCCG, יקביי  Brunello di Montalcino מחוייבים שהיקב לא הימצא מעל 600 מטר מעל פני הים, מה שגורם לענב ליהיות מוכן ואידאלי, לעיתים אף נקצר כשבוע לפני מועד הרגיל של שכניו קיאנטי. האקלים באזור ברונלו משתנה, כאשר בגבעות הצפוניות, הענבים הגדלים שם נוטים לבשלות איטית. בצד הדרום מערבי, בשל חשיפה לשמש ולאוויר קריר, התוצר יהיה יין מורכב ועוצמתי. רוב היקבים בברונלו די מונטאלצ'ינו חולשים על כל האזורים, זאת כדי להנות מגיוון של היין.

לפי החוקים, יינות מברונלו חייבים ליהיות 100 אחוז סנג'ובזה, חובה בהתיישנות של כ 4 שנים, הן בחביות עץ והן התיישנות בבקבוק לפני ההפצה, 5 שנים התיישנות נחשב ליין Reserved. היינות אלגנטים, מתיישנים היטב, עם איזכורים של וניל וקמצוץ של אדמה.

ראו מפה :


הצג מפה גדולה יותר

ראו גם, יינות קיאנטי.